جزئیات مقاله

Detail Article

بهترین زمانِ ارتودنسی دندان

 

 

 

ارتودنسی، درمانی برای صاف­ کردن، حرکت دادن دندان، بهبود کارکرد دندان ­ها و زیباتر شدن ظاهر است. اگر دندان­ ها به صورت مرتب در کنار هم قرار نگرفته باشند، تمیز کردن آن­ها کاری دشوار است. همچنین این عدم تناسب کافی مابین دندان­ ها و دو فک، در حین گاز زدن و جویدن موجب فشار بر روی ماهیچه ­های فک شده و ناراحتی ­­هایی برای فک و سردردهایی را برای شما به همراه خواهد داشت.

 

ارتودنسی روشی است که علاوه بر اینکه به زیباتر شدن ظاهر شما کمک می ­کند، سلامت طولانی مدت دندان­ ها، فک و لثه را در پی خواهد داشت. درواقع با فشار کمی که به تمام دندان ­های شما وارد می­ شود، دندان­ها مرتب شده و دو فک بالا و پایین متقارن و روی هم قرار می­گیرند.

 

بهترین زمان برای انجام ارتودنسی، دوران کودکی است به طور کلی از سه سالگی برای کودک ارتودنسی انجام می­ شود. همچنین بر اساس نظریه سازمان دندانپزشکان آمریکا، بهترین سن برای معاینه شدن دندان­ها توسط دندان­پزشک را سن 7 سالگی کودک و بهترین زمان برای شروع ارتودنسی 8 9 سالگی است.

 

 

 

 

 

 

 

چرا دوران کودکی بهترین سن برای شروع ارتودنسی است؟

 

در واقع سنی که دندان­های شیری کودک جای خود را به دندان­های دائمی داده و رشد دندان­ها و تغییرات دندان آشکارا قابل تشخیص است. این سن بهترین زمان تشخیص و شروع درمان خواهدبود.

 

دندان­پزشک قادر است با شروع رشد دندان­های آسیای بزرگ، حالت و فرم­بندی دندان را به راحتی ارزیابی و تشخیص دهد که فک بالا و پایین در چه زاویه­ای قرار خواهند گرفت. درواقع عقب و جلو بودن فک و حالت قرارگیری دندان برای دندان­پزشک عیان است.

 

به همین دلیل است که حداکثر سنی که دندان­پزشکان ایرانی، اروپایی و امریکایی برای شروع ارتودنسی مطرح می­کنن حداکثر 10 سال است، چراکه بعد از این سن رشد دندان­ها و فک تا حد زیادی تکمیل شده و نتیجه دلخواه به راحتی به دست نخواهدآمد.

 

 

 

البته این به این منظور نیست که بزرگسالان این امکان را در اختیار ندارند، بلکه باید بدانند که رشد فک و دندان­ها به اتمام رسیده ولی مرتب و ردیف کردن دندان­ها به شرط سالم بودن لثه، امکان پذیر است گرچه ایجاد تغییرات در فک، شاید نیاز به جراحی داشته باشد.

 

ممکن است دکتر شما که خود دندان­پزشک بوده و کار ارتودنسی دندان شما را انجام می­دهد و یا اینکه شما را به همکار متخصص ارتودنسی­کار یا ارتودنتیست، معرفی می­کند.

 

 

 

 

7 دلیل نشان­دهنده نیاز شما به ارتودنسی

اگر شما هر کدام از مواردی که در زیر به آن­ها اشاره شده است را در دندان یا فک خود مشاهده می­کنید، بهتر است که به ارتودنتیست مراجعه کنید:

 

1.      زمانی که دندان­های فک بالا با دندان­های فک پایین در خط وسط، نامتقارن باشند( خط میانی نابجا )

 

2.      بین دندان­های خود فاصله­ای مشاهده می­کنید که ممکن است از بزرگی فک یا کوچکی دندان شما باشد.( فاصله )

 

3.      اگر دندان­های شما بر روی هم قرار گرفته است.( ازدحام و شلوغی )

 

4.      دندان­های فک بالا بیش از حد نرمال جلو باشند، در واقع فک بالایی شما جلوتر از فک پایینی باشد. ( اوربایت یا دیپ بایت )

 

5.      اگر به صورت عادی دو فک خود را روی هم قرار دهید و دندان­های فک پایینی در سطح داخلی دندان­های فک بالایی قرار گیرد. ( کراس بایت )

 

6.      اگر به صورت عادی دو فک خود را روی هم قرار دادید و بین دو فک فضای خالی ایجاد شد.( اپن بایت )

 

7.      اگر در حالت جویدن، دندان­های فک پایین از دندان­های فک بالا جلوتر باشند.( آندر بایت )

 

 

 

از تشخیص تا شروع ارتودنسی چه اتفاقی می­افتد؟

 

برای اینکه ارتودنتیست به این قطعیت برسد که راه درمانی شما، انجام عمل ارتودنسی است، مهم­ترین کار معاینه کامل دندان است. معاینه کامل به این معناست که با نگاهی دقیق و موشکافانه سطح دندان­ها بررسی شود. سپس از طریق اشعهX یک عکس از تمام فک شما گرفته و مدل پلاستیکی از دندان­ها ساخته می­شود.

 

پس از انجام این کارها، ارتودنتیست با اطلاع کامل از وضعیت دندان­ها و فک شما تصمیم به انجام یا عدم انجام ارتودنسی می­گیرد. درمان می­تواند به محض داشتن تعداد کافی از دندان­های دائمی شما آغاز شود. اگر فک شما فضای کافی برای تمام دندان­ها نداشته باشد به درخواست ارتودنتیست و به صلاح­دید وی، باید تعدادی از دندان­های خود را بکشید.

 

 

چه مدت درمان ارتودنسی زمان می­ برد؟

اگر به دنبال راهی برای تخمین مدت­زمان درمان هستید، باید بدانید که درمان به جنس دندان، سلامت لثه، سن شما و شدت مشکل بستگی داشته و از چند ماه تا دو سال و نیم متغییر است.

 

گرچه موفقیت ارتودنسی دندان، به مهارت ارتودنتیست، همراهی بیمار(اگر بیمار کودک باشد علاوه بر تمایل و اشتیاق خود کودک به درمان، همراهی والدین کودک نیز تاثیربه­­سزایی در سرعت­بخشیدن به طول درمان و موفقیت نهایی دارد)، انجام دستورالعمل­های ارائه شده توسط دندانپزشک، رعایت مواد غذایی مصرفی و تعهد و مسئولیت­پذیری در چکاب­های تایین شده توسط ارتودنتیست بستگی داشته و در زمان رسیدن به هدف و درصد موفقیت تاثیرگذار است.

 

 

 

کلینیک دندان­­پزشکی نگین، با فراهم آوردن محیطی آرام و مناسب مخصوص بانوان و کودکان و با بهره­گیری از پزشکان متخصص و پرسنل آموزش دیده در برخورد با کودک، فضایی را آماده کرده است تا مدت زمان حضور کودک در کلینیک با شادی و نشاط سپری شده و کودک مشتاق به حضور در کلینیک و ادامه درمان شود.

 

 

با اعتماد به نفس لبخند بزنید
LOADING