جزئیات مقاله

Detail Article

محدودیت خوردنی، ارتودنسی

 

ارتودنسی که معمولا با سیم­‌کشی همراه است، به خودی خود سبب ناراحتی و اذیت­‌شدن شما نمی­‌شود. در واقع سیم‌­کشی که مابین دندان‌­ها و فک صورت قرار می‌­گیرد، اگر با مراقبت همراه باشد، سبب آسیب نمی­‌شود ولی ممکن است که تمیز نکردن صحیح دندان­‌ها یا قند بیش از حد موادغذایی و نوشیدنی‌­ها و یا رژیم غذایی نامناسب، باعث آسیب شدید و دائمی به دندان‌­ها و براکت‌­های ارتودنسی شما شود. چرا که براکت‌­ها و سیم‌­ها می‌­توانند موادغذایی را در بین خود و دندان محبوس کرده و باعث ایجاد پلاک بیش از حد و در نتیجه آسیب جدی به دندان شما شود. پس به یاد داشته باشید تمیز کردن دندان و لوازم ارتودنسی، از وظایفی است که بعد از شروع درمان ارتودنسی باید با اولویت آن را انجام دهید. 

سخت­‌ترین زمان در طول درمان ارتودنسی، چند هفته ابتدایی شروع درمان ارتودنسی است. دقیقا بعد از سیم­‌کشی دندان، چند هفته ابتدایی علاوه بر دردی که در ناحیه فک و دندان احساس می­‌کنید، غذا خوردن نیز برای شما کمی دشوار خواهد بود.

بهترین مواد غذایی که علاوه بر خوردن آسان، مزایای زیادی برای دندان و بدن شما به همراه دارد، مواد لبنی است. چرا که حاوی کلسیم، ویتامین دی و پتاسیم هستند و سبب قدرت بخشیدن به دندان های شما می­‌شوند. در کنار این مزایا، مواد لبنی نیاز به جویدن خاصی نداشته و فشار کمی برای خوردن آنها به ناحیه دندان و فک شما وارد می‌شود.

علاوه بر رعایت تمیزی و بهداشت دهان و براکت­‌های ارتودنسی، تغذیه­‌ای که در دوران درمان با ارتودنسی دارید، نیز مهم است. توجه داشته باشید که در طول درمان ارتودنسی انتخاب­های شما برای موادغذایی و نوشیدنی با محدودیت چندانی مواجه نیست ولی بهتر است از موادغذایی که نیاز به جویدن زیاد و یا چسبندگی زیاد با دندان را در پی دارد، خودداری کنید.

 

خوراکی­های مفید در طول درمان ارتودنسی

 

·         مواد لبنی

·         بستنی که بهتر است بدون مغز باشد

·         پنیرهای رشته‌­ای

·         انواع سبزی­‌های بخارپز شده

·         سیب­زمینی پخته شده یا سرخ­شده

·         بیسکویت ترد

·         ذرت و نخودفرنگی

·         تخم­مرغ

·         انواع آش و سوپ

·         ماکارانی

·         انواع پودینگ ها

·         ساندویچ­‌های برش خورده

·         نان که بهتر است به قطعات کوچک برش خورده باشد.

·         از میان مواد گوشتی، گوشت­‌های سفید همچو مرغ، ماهی و میگو به دلیل نرمی گوشت برای خوردن بسیار مناسب هستند. اگر با خوردن این نوع موادغذایی رشته های گوشتی آن مابین دندان های خود حس کردید، استفاده از نخ دندان بهترین راه­‌حل برای شماست.

 

از چه خوراکی­‌هایی استفاده نکنید

 

·         جویدن یخ، موجب کنده شدن براکت‌­ها از سطح دندان خواهد شد، پس از جویدن یخ در دوران درمان دندان با ارتودنسی اجتناب کنید.

·         جویدن شکلات و موادی با چسبندگی بالا، باعث خم شدن سیم‌­ها و شل کردن براکت‌­ها می‌­شود، پس از خوردن این مواد نیز باید پرهیز کنید.

·         موادغذایی و نوشیدنی که دارای شکر بالایی هستند نیز باعث آسیب رساندن به دندان می‌­شود، بهتر است که از خوردن این خوراکی ها پرهیز کنید و یا اینکه بلافاصله بعد از مصرف دندان­‌های خود را مسواک بزنید. اگر مسواک زدن برای شما سخت و دشوار است از دهان­‌شویه استفاده کنید تا شیرینی و شکر خوراکی ها را از سطح دندان پاک نمایید.

·         از خوردن غذاهایی با تکه های بزرگ گوشت خودداری کنید.

·         آجیل را کمتر مصرف کنید.

·         از خوراکی‌­هایی همچون پاپ­کورن و پفک نیز بهتر است، چشم‌­پوشی کنید.

·         در طول درمان ارتودنسی، بهتر است خوردن بلال را فراموش کنید.

·         میوه های سفتی که نیاز به جویدن زیاد و یا گاز زدن دارند هم از رژیم غذایی خود در طول درمان ارتودنسی حذف کنید.

·         گاز زدن سیب و هویج را بهتر است ترک کنید و در صورتی که مشتاق به استفاده از میوه­‌ای همچون سیب هستید بهتر است آن را رنده کرده و میل کنید.

·         انواع نوشیدنی و نوشابه های گازدار به دلیل مواد قندی که درون خود دارند برای دندان ها مضر بوده و بهتر است در دوران درمان ارتودنسی کمتر مورد استفاده قرار گیرند.

·         مصرف قهوه و چای هم بهتر است به حداقل تعداد برسد.

 

از چه کارهایی پرهیز کنید

 

·         در زمان درمان ارتودنسی به یاد داشته باشید که از فشار دندان ها و دو فک بر روی هم پرهیز کنید.

·         از فشاردادن انگشت و دست خود بر روی براکت های ارتودنسی خودداری کنید.

·         گازگرفتن ناخن انگشت، کندن ناخن انگشت با دندان که فشار زیاد را در پی خواهد داشت، فراموش کنید.

·         اشیایی همچون سر مداد و خودکار را بر روی دندان‌های خود قرار ندهید حتی اگر فشاری از سمت دو فک به این اشیا وارد نکنید، قرار دادن این موارد در دهان خود ممکن است باعث تاب برداشتن و ترک خوردن براکت ها وسیم‌های ارتودنسی بشود.

 

با اعتماد به نفس لبخند بزنید
LOADING