جزئیات مقاله

Detail Article

انواع ارتودنسی کودکان

 

ارتودنسی توصیه دندانپزشک فرزندتان است؟ تصور می­‌کنید با توجه به ظاهر دندان‌­های کودک‌­تان به ارتودنسی نیاز دارد؟  احتمالا سوالات زیادی ذهن شما را درگیر کرده است، برای پاسخ به این دست از سوالات، این راهنمای کامل در مورد ارتودنسی کودکان را برای شما مهیا نموده­‌ایم.

 

انواع ارتودنسی برای کودکان موجود بوده و این موارد شامل روش­‌های قدیمی همچون ارتودنسی فلزی و روش­های مدرن مثل ارتودنسی اینویزالاین نامرئی را در برمی‌گیرد.

 

در این مقاله در مورد فواید ارتودنسی کودکان و انواع مدل­های ارتودنسی صحبت می­‌شود.

 

 

 

در چه رنج سنی ای کودکان می‌توانند از ارتودنسی استفاده نمایند؟

 

این درست است که ارتودنسی در هر سنی سبب منظم و صاف‌کردن دندان‌­ها می‌شود، اما تاثیرات بیشتری از آن را بر روی کودکان می‌­توان مشاهده کرد که هنوز استخوان‌­ها در حال رشد و شکل گرفتن هستند. غالبا درمان را زمانی که بیشتر دندان‌های دائمی رشد کردن، شروع می‌کنند، پس حدود 10 تا 14 سالگی را می‌توان برای شروع در نظر گرفت.

 

گرچه برای کودکانی درمان ارتودنسی از سن 7-8  سالگی شروع باید شروع شود که این مورد در صورتی است که علت پزشکی برای این کار موجود باشد. البته می‌توان گفت شروع درمان ارتودنسی، بیشتر بستگی به نوع مشکلی که دندان داشته و اینکه دندان­‌های دائمی­ به چه شکلی در حال رشد هستند، بستگی دارد.

 

زمان مناسب برای درمان کمک­‌کننده به

 

- هدایت رشد استخوان چانه

- حرکت دادن دندان­ها به محل صحیح، در حین رشد کردن دندان

 

- کاهش ریسک آسیب و صدمه به دندان اصلی

 

- فضاسازی برای دندانی که در حال رشد است

 

- کم کردن احتمالِ تحت فشار قرارگرفتن دندان­ها زیر لثه

 

- بهبود زیبایی صورت

 

است ولی به این معنا نیست که همه کودکان باید درمان را زود شروع کنند. در برخی مواقع بهتر است که صبر کرده تا دندان‌­های دائمی بیشتری رشد نمایند.

 

در برخی موارد، نتایج بدست آمده از ارتودنسی می‌تواند تغییردهنده زندگی باشد، به طوری که فراتر از دندان صاف و منظم را دربر بگیرد؛ کودکی اهل بریستول انگلیس موقع غذا خوردن بخاطر دندان­‌های بیرون زده‌­ای که اجازه کامل بستن دهان را به­ او نمی‌داد، با مشکل مواجه بود. همچنین تنها کسی که نمی‌توانست ترومپت زدن را در کلاس یاد بگیرد، این کودک بود. هر دو این موارد موجب آزار روحی و جسمی کودک شده بود.

 

پس از 2 سال و نیم استفاده از ارتودنسی، آرواره‌­های این کودک بخوبی تنظیم شدند. این اتفاق نه تنها غذا خوردن را برای او آسان­‌تر کرد بلکه صحبت‌کردن وی خیلی بهتر شد و بالاخره توانست از ترومپت استفاده نماید. این تغییر اساسی در او سبب شد که جایزه 2018 جامعه ارتودنسی بریتانیا را بدست آورده و سبب تحقیقات بیشتر درمورد فواید ارتودنسی شد.

 

 

 

چه زمانی به ارتودنتیست مراجعه باید کرد؟

 

هر 6 ماه یکبار باید کودک­ را پیش دندان­پزشک برده تا سلامت کلی دهان و رشد دندان­های وی، چک شود. اگر دندان­پزشک در مورد دندان­‌های کودک نگران باشد مراجعه به ارتودنتیست را توصیه می‌­کند.

 

نشانه­‌های حاکی از اینکه کودک­ نیاز به ارتودنسی دارد عبارت­‌اند از:

 

- از دست دادن زود یا دیر، دندان شیری

 

- شلوغی دندان

 

- رشد دندان در محل نامناسب

 

- دندان­‌هایی که بازدهی ندارند

 

- مشکل در غذا خوردن یا گاز زدن

 

- لب­‌ها به طور کامل بسته نمی­‌شوند

 

- اکثرا حین غذاخوردن یا حرف زدن گونه‌­ها گاز گرفته می­‌شود

 

- مکیدن شصت یا پستانک بعد از 6 سالگی

 

خیلی از ارتودنتیست‌ها ویزیت کودک را در سن 7 سالگی توصیه می­‌کنند، موقعی که دندان­‌های دائمی شروع به درآمدن می­ن‌مایند. تا سن 7 سالگی هر مشکلی در نظم دندان­‌ها ظاهر بشود، ارتودنتیست می‌­تواند درمان آنها را برنامه­‌ریزی نماید، حتی اگر درمان را تا چند سال آینده نیز شروع نکند. مشخص‌کردن اینکه آیا کودک، نیاز به ارتودنسی دارد یا نه، هر چه زودتر صورت بگیرد می­‌تواند خیلی در درمان تاثیرگذار باشد.

 

سن نوجوانی نیز برای ارتودنسی خیلی دیر نیست. اگر درمورد وضعیت دهان و دندان نگرانی­ وجود دارد، با دندان­پزشک مطرح کنید یا مستقیما نوبت ارتودنسی بگیرید.

 

 

 

انواع ارتودنسی کودکان

 

 

فلزی

 

ارتودنسی فلزی سنتی معروف‌ترین نوع ارتودنسی و به­‌صرفه‌­ترین نوع از درمان ارتودنسی شمرده می­‌شود. به هر دندان یک براکت متصل شده و همه براکت‌­ها به وسیله‌­ی یک سیم فلزی بهم مرتبط می‌­شوند. دندان­پزشک با تنگ‌­کردن سیم در محل­‌های مشخص با تنظیمات معمول، دندان را به محل مناسبش هدایت می‌­کند.

 

سیم ارتودنسی فلزی قدیمی، خیلی بزرگ بوده و استفاده راحتی نداشتند. اما در طول 25 سال گذشته با پیشرفت تکنولوژی براکت­‌ها خیلی کوچک­تر و منظم‌­تر از قبل شدند.

 

همچنین این مدل ارتودنسی دارای تنوع رنگ هست و کودک می‌­تواند مدلش را انتخاب نماید.

 

ارتودنسی فلزی، تنظیم دندانِ بسیار موثری را برای همه انواع مشکلات بی‌­نظمی دندان ارائه می­‌دهد و دوره درمانی معمولا بین 18 تا 24 ماه به طول می‌­انجامد.

 

کودکان بعد از نصب ارتودنسی برای تمیز کردن دندان­‌ها نیاز به کمک خواهند داشت، چرا که ذرات غذا و باکتری به راحتی داخل براکت‌­های ارتودنسی گیر می­‌کنند. مسواک برقی کودک مثل مسواک‌­های میان‌­دندانی با هِدِ مخصوص ارتودنسی انجام این­کار را آسان‌­تر می‌­کنند.

 

 

 

سرامیکی(شفاف و به رنگ دندان)

 

این مدل ارتودنسی هم به اندازه مدل فلزی جواب داده و موثر است. با این تفاوت که مواد سازنده‌ا­ش به صورتی است که باعث می‌­شود به چشم نیامده و جلب توجه نکنند.

 

براکت­‌ها شفاف هستند، درواقع می‌­توان گفت که به رنگ دندان بوده و بهتر با دندان مچ می­‌شوند و به چشم نمی­‌آیند؛ گرچه در حالت عادی سیم فلزی هستند، اما می­‌توانند لایه‌­ا­ی به رنگ دندان داشته باشند که به چشم نیایند.

 

بخاطر مواد مورد استفاده در این مدل از سیستم ارتودنسی قیمت به نسبت بالاتری از مدل فلزی خواهند داشت اما برای بچه­‌هایی که خیلی از درمان ارتودنسی، خجالت می‌­کشند، می­‌تواند انتخاب مناسبی باشد.

 

 

 

مدل لینگوال-وابسته به زبان(غیر قابل رؤیت)

 

ارتودنسی لینگوال یا وابسته به زبان شامل همان براکت‌­ها و سیم فلزی می­‌شود که البته در پشت دندان­‌ها و سمت زبان قرار می‌گیرند. محل قرار‌گرفتن این مدل از ارتودنسی باعث می­‌شود که خیلی سخت به چشم بیایند. به همین دلیل می­‌تواند یک انتخاب مناسب، برای افرادی باشد که ترس از اذیت‌­شدن توسط دیگران را دارند.

 

مزیت جالب دیگری که این مدل از ارتودنسی دارد در این است که هر لکه یا اثر ناشی از خوب تمیزنکردن دندان که هنگام استفاده از ارتودنسی بوجود آمده پشت دندان مخفی شده و به چشم نمی‌­آید.

 

گرچه ناگفته نماند که استفاده از روش لینگوال نوعا زمان بیشتری را نسبت به دیگر روش­‌ها که به قسمت جلوی دندان بسته می­‌شوند، نیاز دارد. همچنین معمولا گران­‌ترین روش درمان ارتودنسی هستند و مخصوصا برای کودکانی که دندان­‌های کوچک­تری دارند، انتخاب مناسبی نیستند.

 

 

 

اینویزالاین (نوجوانان)

 

علی رغم اسم این نوع از ارتودنسی، اتفاقا اینویزالاین می­‌تواند برای کودکان کوچک 11 ساله نیز استفاده بشود، که البته باید تمام دندان­‌های شیری افتاده باشد. این مدل سیستم ارتودنسی یک روش کاملا متفاوت را برای اَلاینِر(aligner) یا تنظیم‌کننده شفاف و قابل جداسازی، دندان را به محل درست دندان هدایت می‌­کند.

 

این سیستم یک سری فواید قطعی برای کودکان دارد، من جمله

 

- اَلاینِرها خیلی به سختی قابل تشخیص هستند، که این مورد باعث می­‌شود به ارتودنسی نامرئی، نامیده شوند.

 

- 2 تا 4 ساعت در روز می­‌توان از دندان جدا کرده و از دهان خارج نمود.

 

- استفاده­‌کننده‌­ها می‌­توانند دندان­‌شان را مثل قبل تمیز نمایند.

 

- این طراحی اجازه درآمدن دندان جدید را می‌­دهد.

 

- نقطه آبی موجود بر سطح اَلاینِرها میزان استفاده از آنها را نشان داده و سبب می­‌شود تا استفاده‌­کننده متوجه شود که به اندازه کافی مورد استفاده قرار می­‌گیرند.

 

البته با این وجود طبیعتا نقاط ضعفی را نیز با خود به همراه دارند. تطبیق دادن اَلاینِرها می‌تواند مشکل باشد، حتی با وجود نقطه نشان­‌دهنده پوشش، پس والدین باید بررسی نمایند تا کودک به درستی آنها را به دندان متصل کرده باشد.

 

مشکل دیگر هنگام خوردن و آشامیدن به وجود می­‌آید. شما باید اَلاینِرها را برای خوردن و آشامیدن هر چیزی غیر از آب از دندان جدا نمایید. باید قبل از استفاده دوباره هم دندان­‌ها و اَلاینِرها را تمیز نمایید. عمل نکردن به این موارد ممکن است که روی الاینرها و دندان­‌ها لکه ایجاد شود یا باعث پوسیدگی دندان بشود.

 

اینویزالاین هم یک راه‌­حل مناسب برای کودکانی است که نیاز به ارتودنسی داشته و روی ظاهرشان حساس هستند. این روش درمانی هم به اندازه مدل فلزی موثر بوده و موجب تمسخر یا اذیت شدن کودک قرار نمی­‌گیرد. فقط باید اهمیت استفاده از آنها در تمام طول روز و تمیز کردن بعد از غذا خوردن را برای کودک توضیح داد.

 

ارتودنسی اینویزالاین 90 درصد موارد ارتودنسی را جواب می‌دهد.

 

 

 

استفاده از ریتِینِر (نگهدارنده)

 

همه‌­ی انواع ارتودنسی‌­ای که توضیح داده شد، هدف واحدی را دنبال می‌­کنند. هدف از  انجام روش­‌های قبلی ارتودنسی حرکت دندان به یک محل جدید است؛ ولی وظیفه­‌ی ریتِینِر دقیقا برعکس موارد قبلی است؛ جلوگیری از حرکت دندان بعد از اتمام دوره­ی درمان ارتودنسی است.

 

کودک شما باید ریتِینِر را در ابتدا هر شب استفاده نموده و در صورت امکان در طول روز هم جدا نکند. اگر کودک از ریتِینِر استفاده نکند،  فرصت مناسبی برای حرکت‌کردن و از نظم درآمدن دوباره به دندان­‌ها می‌­دهد. این موضوع انقدر جدی است که خیلی از بزرگسالان که در کودکی ارتودنسی کردند نیز باید تا آخر عمر از ریتِینِر (حداقل برای ی مدت مشخص) برای جلوگیری از حرکت و بهم‌­ریختگی دندان­‌ها استفاده نمایند.

 

ریتِینِرها به دو دسته متحرک و ثابت تقسیم می­‌شوند.

 

متحرک دارای دو مدل است

 

1.       شبیه الاینر شفاف یا گارد دهان است

 

2.      سیم به همراه اَکلِریک در جلوی دندان­ها قرار می‌گیرد.

 

 

 

مدل ثابت شامل سیمی است که به پشت چند دندان جلویی بسته شده تا دربرابر حرکت دندان­ها مقاومت نماید.

 

 

با اعتماد به نفس لبخند بزنید
LOADING