جزئیات مقاله

Detail Article

دندان شیری و ارتودنسی

 

 

 

تمام افراد در هر سنی دوست دارند دندان­‌های سفید و منظم خود را در قالب لبخندی زیبا به دیگران نشان داده و آن را به رخ بکشند. دندان‌­های منظم و بی‌­نقص گاهی اوقات یکی از مهم‌­ترین ملاک‌­های زیبایی شخص به حساب آمده و در افزایش اعتماد به نفس در طول زمان تاثیر بسزایی دارد؛ مخصوصا اگر در سن جوانی و در حال رشد و پیشرفت باشد. اگر چه که همه افراد با دندان‌­های منظم و بی‌­نقص به دنیا نمی‌­آیند و بیشتر مردم هم این مشکل را نادیده می­‌گیرند، زیرا در آن زمان به آینده و تاثیر زیبایی و نظم دندان­‌ها را نادیده می­‌گیرند.

 

بیشتر دندان­پزشک‌­ها و ارتودنتیست­‌ها بزرگسالان را برای دندان­‌های نامنظم به ارتودنسی توصیه می‌­کنند چرا که هیچ زمانی برای انجام ارتودنسی دیر نیست. گرچه وقتی دندان­‌های دائمی رشد کنند، ممکن است ارتودنسی خیلی سخت­تر و طولانی‌­تر شده و درد زیادی را به همراه داشته باشد. در نتیجه اگر والدین قصد انجام ارتودنسی برای کودکان را دارند، توصیه‌ ­می‌­شود تا هر چه زودتر اقدام نمایند.

 

 

 

باور نادرست!

 

این که برای ارتودنسی باید همه‌­ی دندان­‌های شیری اول بیفتند، بعد اقدام کرد، صحیح نیست و تقریبا همه دندان­پزشک‌­ها در این مسئله توافق دارند.  تنظیم و ارتودنسی دندان شیری خود، باعث اصلاح مسیر رشد دندان دائمی  که در راه است، می­‌شود.

 

دو تا از مشکلات شایعی که بزرگسالان و کودکان با آن مواجه می‌­شوند

 

 

1- شلوغی دندان

 

این مشکل زمانی بوجود می‌آید که در میان دندان‌­ها برای در آمدن یک دندان دائمی فضای کافی موجود نبوده و مقداری از این دندان بر خلاف آرواره یا گونه از لثه بیرون می‌­آید.

 

مشکل شایعی بوده و در صورت رخ‌دادن باید قبل از افتادن همه‌­ی دندان­‌های شیری­ به دندان­پزشک مراجعه نمایید؛ درغیر این صورت ممکن است که باعث نامنظم‌شدن مابقی دندان‌­های شیری شده و درنهایت موجب ناراحتی با برخوردِ سر دندان‌ها به داخل دهان بشود.

 

 

2- دندانِ گیرکرده

 

وقتی دندان­‌های دائمی­ رشد می­‌کنند، گاهی ممکن است در لثه­ گیر بیافتند. این مورد هم ممکن است، باعث نامنظمی دندان‌­ها، با ضغیف‌کردن ریشه دندان کناری که احتمالا افتاده شده و سوراخ هایی در داخل دهان بوجود آورند.

 

اصولا دندان‌های شیری مکانی را برای دندان‌­های دائمی آینده رزرو می‌­کنند. بیشتر ارتودنتیست­‌ها چندین دندان­ شیری­ را در آورده و از ارتودنسی برای منظم‌کردن بقیه دندا‌های شیری استفاده می­‌کنند.

 

اما مشکل دیگه­‌ای که ممکن است بوجود بیاید افتادن دندان شیری زودتر از زمان و موعد طبیعی­‌اش می‌­باشد که در این‌­صورت دندان‌­های کناری را نگه نداشته و ممکن است موجب حرکت آنها بشود.

 

 

 

چطور ارتودنتیست قبل از افتادن دندان­‌شیری، نیاز به ارتودنسی را مشخص می­‌کند؟

 

ارتودنتیست­‌ها معمولا بررسی می­‌کنند که استخوان آرواره­‌ها درست تنظیم هستند یا خیر. معمولا یکی از استخوان­‌ها از دیگری سریع­‌تر رشد پیدا می‌­کند که اگر کیس این باشد، دندان­پزشک به درمان هر چه سریع‌­تر و قبل از اینکه دندان­‌های دائمی­ فرصت رشدکردن، پیدا نمایند، توصیه می‌­کند. اگر هر دو آرواره منظم باشند، بهم ریختن دندان­ احتمال کم­تری خواهد داشت.

 

در کل، همیشه لزومی بر صبرکردن برای اینکه همه‌­ی دندان­‌­های شیری­ بیافتند و بعد درمان را شروع کرد، وجود ندارد ولی در بعضی موارد ممکن است؛ مسائلی مثل سن بتوانند بیشترین تاثیر را داشته باشند. پس به دنبال درمان باشید.

 

 

 

 

با اعتماد به نفس لبخند بزنید
LOADING