جزئیات مقاله

Detail Article

پیشگیری از پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان از شایع ترین بیماریها در دنیا است و بنا بر آمار سازمان بهداشت جهانی بین 60 تا90 درصد دانش آموزان  وحدود صد درصد بزرگسالان را در طول عمر مبتلا می نماید و سبب کاهش کیفیت زندگی و جا گذاشتن هزینه های سنگین درمانی می گردد.

 

خوشبختانه این بیماری به سادگی قابل پیشگیری است. مهمترین اقداماتی که برای جلوگیری از بروز پوسیدگی دندانها میتوانیم انجام دهیم به شرح زیر می باشد:

 

1.     رعایت بهداشت دهان ودندان به طور همیشگی و منظم :

حداقل روزی 2 بارمسواک بزنیم (شبها قبل از خواب و صبحها بعد از بیدار شدن از خواب ) و روزی یکبار از نخ دندان استفاده نماییم. افرادی که از نخ دندان استفاده نمی کنندازناحیه بین دندانی دچار پوسیدگی می شوند . هر سه ماه یکبار مسواک خود را عوض کنید.

مادران عزیز توجه داشته باشید که تمیز کردن دندانها از 6 ماهگی که اولین دندان شیری رویش پیدا می کند بایستی آغاز گردد. بعد از هر بار شیر دادن یا غذای کمکی دندانهای کودک خود را با گاز تمیز و مرطوب پاک کنید. تا سن زیر 5/2سال برای تمیز کردن دندانها از مسواک انگشتی استفاده نمائید و از 5/2 سالگی به بعد با کمک مسواک کودکان مسواک زدن ابتدا توسط والدین و سپس توسط خود کودک انجام شود.

 

2.     رعایت تغذیه صحیح :

از نظر علمی ثابت شده کودکانی که رژیم غذایی صحیح و کاملی دارند دارای دندانهای سالمتری هستند . مصرف مواد غذایی سرشار از کلسیم مانند شیر و لبنیات در استحکام دندانها نقش مهمی دارد. نکته بسیار مهم در کنترل پوسیدگی کم کردن دفعات و مقدار مصرف مواد قندی می باشد. تا حد امکان مصرف قند و شکر و خوراکی های دارای قند را کاهش دهیم و بعد از مصرف هرگونه خوراکی دارای قند مسواک بزنیم . این مواد خوراکی شامل : نوشابه شیرینی شکلات آبنبات- کیک کلوچه بیسکویت تافی سوهان گز و غیره می باشند.

 

3.     فلورایدتراپی :

روش بسیار موثری در کاهش پوسیدگی دندان است که باعث استحکام دندان و مقاوم سازی آن در برابر پوسیدگی می شود. این روش را می توان برای کودکان از 3 سالگی تا 12 سالگی  هر 6 ماه یکبار انجام داد . با انجام صحیح فلورایدتراپی میتوان 25 تا75 درصد از پوسیدگی دندان جلوگیری کرد.

فلورایدتراپی برای کودکان زیر 6 سال در مراکز سلامت جامع دولتی رایگان و برای دانش آموزان ابتدایی بطور رایگان درمدارس انجام می شود . این روش سالهاست مورد تائید جوامع علمی دنیا می باشد.

فلورایدتراپی روش آسان و بدون درد و بدون نیاز به بی حسی است و در حدود 5 دقیقه انجام می شود و هیچگونه عوارضی برای کودکان ندارد.

 

4.     فیشور سیلنت ( شیار پوش ) :

روش بسیار موثری برای جلوگیری از پوسیدگی دندانهای اسیای دائمی کودکان می باشد و تا 40 درصد میتوان احتمال پوسیدگی را کاهش دهد.

بهترین سن انجام ان از سن 6 سالگی به بعد است یعنی حدوداً از کلاس اول ابتدایی به بعد می توان برای کودک انجام شود. روش اسان و بدون درد است و نیاز به آمپول بی حسی ندارد و در حدود 10 دقیقه انجام می شود برای انجام فیشور سیلنت بصورت رایگان می توانید پس از ارجاع از پایگاه سلامت نزدیک منزل خود به مراکز سلامت جامع دارای واحد دندانپزشکی  مراجعه نمائید.

 

5.     مراجعه منظم هر 6 ماه یکبار به دندانپزشک :

همه افراد بایستی در طول عمر خود هر 6 ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه نمایند تا مورد معاینه دقیق قرار گرفته و مشکلات دندانی به موقع تشخیص داده شده و درمان شود و با انجام خدمات پیشگیری از بروز بیماری جلوگیری گردد. ضمناً تشخیص و درمان به موقع می توانداز پیشرفت بیماری و تخریب بیشتر بافت جلوگیری نموده و از افزایش هزینه های درمانی پیشگیری نماید.

همچنین برخی از مشکلات پنهانی در محیط دهان که ممکن است خود فرد متوجه آن نباشد توسط دندانپزشک به موقع تشخیص داده می شود و درمان می گردد.

 

سیدمصطفی سجادی منش - کارشناس سلامت دهان و دندان

زیرنظر دکتر رضا حاجیلو رئیس گروه سلامت دهان و دندان

مرکز بهداشت استان قم

با اعتماد به نفس لبخند بزنید
LOADING